Ana sayfa ÜrünlerToz Eritritol Tatlandırıcı

Agave Akçaağaç Şurubu Düşük Glisemik İndeks Tatlandırıcı Doğal Eritritol Pişirme İçin Yedek

Sertifika
Çin SHANDONG FUYANG BIOTECHNOLOGY CO.,LTD Sertifikalar
Çin SHANDONG FUYANG BIOTECHNOLOGY CO.,LTD Sertifikalar
Ben sohbet şimdi

Agave Akçaağaç Şurubu Düşük Glisemik İndeks Tatlandırıcı Doğal Eritritol Pişirme İçin Yedek

Agave Akçaağaç Şurubu Düşük Glisemik İndeks Tatlandırıcı Doğal Eritritol Pişirme İçin Yedek
Agave Akçaağaç Şurubu Düşük Glisemik İndeks Tatlandırıcı Doğal Eritritol Pişirme İçin Yedek Agave Akçaağaç Şurubu Düşük Glisemik İndeks Tatlandırıcı Doğal Eritritol Pişirme İçin Yedek Agave Akçaağaç Şurubu Düşük Glisemik İndeks Tatlandırıcı Doğal Eritritol Pişirme İçin Yedek Agave Akçaağaç Şurubu Düşük Glisemik İndeks Tatlandırıcı Doğal Eritritol Pişirme İçin Yedek Agave Akçaağaç Şurubu Düşük Glisemik İndeks Tatlandırıcı Doğal Eritritol Pişirme İçin Yedek Agave Akçaağaç Şurubu Düşük Glisemik İndeks Tatlandırıcı Doğal Eritritol Pişirme İçin Yedek Agave Akçaağaç Şurubu Düşük Glisemik İndeks Tatlandırıcı Doğal Eritritol Pişirme İçin Yedek

Büyük resim :  Agave Akçaağaç Şurubu Düşük Glisemik İndeks Tatlandırıcı Doğal Eritritol Pişirme İçin Yedek

Ürün ayrıntıları:
Menşe yeri: Shandong, Çin
Marka adı: Fuyang Biotechnology
Ödeme & teslimat koşulları:
Fiyat: $3.50 - $7.00/Kilograms
Ambalaj bilgileri: Torba başına 25 kg, paletsiz 20FCL'de 20MT veya torba başına 850kg, paletli 20FCL'de 17MT
Yetenek temini: Ayda 10000 Metrik Ton/Metrik Ton

Agave Akçaağaç Şurubu Düşük Glisemik İndeks Tatlandırıcı Doğal Eritritol Pişirme İçin Yedek

Açıklama
CAS NUMARASI.: 149-32-6 Diğer isimler: eritritol
MF: C4H10O4 Tip: tatlandırıcılar
Görünüm: beyaz kristal toz Tatlılık: %70 sükroz tatlılığı
kalori değeri: 0.2 Kcal / gr Karakter: Düşük kalorili, düşük glisemik yanıt
Uygulama: şeker ikamesi çözünürlük: Suda kolay çözünür
Liman: Qingdao
Vurgulamak:

düşük glisemik şeker ikamesi

,

düşük glisemik şeker ikamesi

,

düşük glisemik indeksli doğal tatlandırıcı

Düşük Glisemik İndeks tatlandırıcı Eritritol

 

Eritritolün Tanıtımı:

Görünüm: Beyaz kristal toz

Kimyasal Formül: C4H10Ö4

Tatlılık: %60--70 sakaroz tatlılığı

CAS No.: 149-32-6

Kalori Değeri: 0.2Kcal/g

Karakter: Düşük kalorili, yüksek stabilite, düşük higroskopiklik, yüksek tolerans

İÇERİK ÖZELLİKLER
Görünüm Beyaz kristal granüler toz
Duyusal Berrak tatlı, olağandışı koku yok
Erime aralığı 119℃- 123℃
pH 5.0- 7.0
Örgü Boyutu 14-30, 30-60, 18-60, 100 ağ
Kurutma kaybı NMT %0.2
Kül NMT %0.01
Eritritol (kuru bazda) %99,5
Ağır Metal (Pb) NMT 0,5 mg/kg
Olarak 2,0 mg/kg
Şekeri Azaltma (glikoz olarak) NMT %0.3
Ribitol ve Gliserol NMT %0,1
Toplam Plaka Sayısı NMT 300 kob/g
Maya ve Küf NMT 50 kob/g

Organik eritritol tozunun işlevi:

1. Eritritol, fırınlanmış ürünler, her türlü hamur işleri, süt ürünleri, çikolata, şekerleme, sofra şekeri, sakız, alkolsüz içecekler, dondurma ve diğer gıdalarda yaygın olarak kullanılabilir, sadece gıda rengini, lezzetini korumakla kalmaz, aynı zamanda Ayrıca gıda bozulmasını etkili bir şekilde önleyebilir.

2. Eritritol glikol, enzimler tarafından parçalanması kolay olmadığı için şeker hastaları için çok uygundur, bu nedenle glisemik metabolizma ve glikoz değişikliklerinde yer almaz.Obezite, hipertansiyon ve kardiyovasküler hastaları için çok uygun olan düşük kalorili sağlıklı gıdaların yerine kullanılabilir.

3. Eritritol, tüketildikten sonra kolonda fermente edilmez, bu nedenle bifidobacterium üzerinde bariz katma değer etkisine sahiptir, bu da gastrointestinal rahatsızlığı önleyebilir ve insan bağışıklığını artırabilir.

4. Eritritol, şeker alkolünün çürüme direnci işlevi çok açıktır, eritritol nedeniyle ağız diş minesinin streptococcus mutans korozyonuna bağlı çürüklerin ana nedenidir, şeker alkolü patojen tarafından kullanılamaz ve bu nedenle Çocukların ağız sağlığını korumak için şeker ve özel diş temizliği oldukça olumlu bir role sahiptir.

 

Uygulamalar:

1. İçecekler: Sıfır kalorili, düşük kalorili içecekler

l Meso-Erythritol, içeceğin acılığını azaltırken tatlılığını, kalınlığını ve kayganlığını arttırır.Ayrıca diğer kokuları maskeler ve içeceğin lezzetini iyileştirir.

l Meso-Erythritol, ferahlatıcı bir toz içecek olarak kullanılabilir, çünkü Meso-Erythritol, çözündüğünde büyük miktarda ısıyı emer ve bu da ağızda serinlik hissine neden olur.

l Meso-Erythritol, çözeltide etanol ve su moleküllerinin kombinasyonunu teşvik edebilir ve alkollü içecekler koku ve alkolün duyusal uyarımını azaltabilir ve likör ve şarabın kalitesini etkili bir şekilde artırabilir

l Meso-Erythritol, bitki özü, kollajen, protein, peptit ve diğer maddelerin istenmeyen kokusunu açıkça iyileştirebilir.

2. Unlu mamüller

l Meso-Erythritol kullanılan fırınlanmış ürünler, ham madde olarak sakaroz kullananlara göre daha iyi yapısal sıkılığa ve yumuşaklığa, farklı ağızdan çözünürlüğe ve ince renk farklılıklarına sahiptir.

l Fırınlanmış gıdalarda kullanılan Meso-Erythritol tercihen toz halindedir veya ince partikül boyutunda (<200um) kristalize edilmiştir.İnce parçacıklar ürüne pürüzsüz, yuvarlak bir doku ve ağız hissi verir.

3. Kekler ve kurabiyeler

l Kek ürünleri için, Meso-Erythritol eklemek, herhangi bir olumsuz etki olmaksızın kalorileri en az yüzde 30 oranında azaltabilir.

l Ağır şeker ve ağır yağlı kek ve pandispanyada, Meso-Erythritol ve maltitol, düşük şekerli ve şekersiz ürünler üretebilen ve iyi tadı olan ve ayrıca iyi raf ömrüne sahip olan sakarozu tamamen değiştirmek için kullanılabilir.

l Meso-Erythritol kullanan ürünler raf ömrünü uzatabilir.Meso-Erythritol, fırınlanmış ürünlerde mikrobiyal büyümeyi engeller

l Meso-Erythritol, mükemmel su tutma özellikleri nedeniyle ürünün tazeliğini ve yumuşaklığını koruyabilir.Bisküvilere %10 Meso-Erythritol eklemek, bu tür ürünlerin stabilitesini ve raf ömrünü başarılı bir şekilde iyileştirebilir.

l Yumuşak ve sert sandviç bisküvi sakarozu değiştirmek için Meso-Erythritol ve maltitol karışımını da kullanabilir;Sert bisküvilerde sakaroz ile birlikte Meso-Erythritol kullanımı kalorilerde önemli bir azalma sağlar

 

4. Gıda dolguları

lMezo-Eritritol, doğal meyve aromasını arttırmak için meyve reçeline eklenir.

l Kremalı kremaya (tam yağlı) Meso-Erythritol eklemek sadece kalorileri azaltmakla kalmaz, aynı zamanda ferahlatıcı bir tat sağlar.Meso-Erythritol, maltitol ve aspartam birlikte kullanıldığında enerji değeri yaklaşık %50 oranında azaltılabilir.

l Krem: Ürünün yaklaşık %60'lık ince parçacık boyutuna sahip Meso-Erythritol ekleyin, kaloriyi azaltın, serin bir tat getirin, yağlı yumuşak tadı zayıflatın, ürünün serin ve ferahlatıcı avantajlara sahip olmasını sağlayın;Geleneksel sakaroz yağ tipi fırınlama ürünleri ile karşılaştırıldığında, Meso-Erythritol kullanan ürünler daha uzun raf ömrüne sahiptir.

 

5. Şekerler ve şekerlemeler

l Meso-Erythritol, geleneksel ürünlerle aynı dokuya ve raf ömrüne sahip çok çeşitli kaliteli şekerlemelerin üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır.Meso-Erythritol'ün ezilmesi kolay olduğundan ve nemi emmediğinden, şekerleme yüksek nem altında bile iyi bir saklama stabilitesine sahiptir ve diş çürümesine neden olmadan diş sağlığına faydalıdır.

l Mezo-Eritritol ile yumuşak şeker yapmak yüksek derecede kristalizasyon sağlar, ancak %40'tan daha az eritritol ve %75'lik maltitol sıvısı konsantrasyonunun bir kombinasyonu, kristalleşmenin iyi kontrolünü sağlar

l Nane şekerlerinde Meso-Erythritol kullanımı, iyi bir soğutma tadı elde etmeye yardımcı olabilir.

l Öksürük damlası için, düşük kalorifik değerli, çürük önleyici bir ürün elde etmek için öksürük damlasına Meso-Erythritol eklenir.Öksürük şurubu üretiminde geleneksel sakaroz yerine Meso-Erythritol, laktoz ve kristal maltitol karışımı kullanılabilir.Düşük kalorili ve serinletici etkisinin yanı sıra Meso-Erythritol, laktoz ve kristal maltitolün sahip olmadığı iyi bir dokuya ve düşük higroskopikliğe sahiptir.

l Kaya şekerine dolgu maddesi olarak Meso-Erythritol eklenmesi, şekere hoş bir serinletici tat verir.Ayrıca, Meso-Erythritol'ün hızlı kristalleşme hızı, kaya şekerinin susuz bir ortamda hızlı ve kolay bir şekilde yapılmasını sağlar ve bu tür kaya şekeri, kuru ve ambalajsız bir ortamda da iyi bir raf ömrüne sahip olabilir.

 

6. Sakız

l Meso-Erythritol, hafif ezilmesi kolay ve düşük higroskopik özelliklere sahip olduğu için sakız çiğnemek için tatlı bir malzeme olarak uygundur.Ayrıca sakız ağızda serindir, kalorisi düşüktür ve çürük yapmaz, bu nedenle "iyi dişler" sakızı yapmak için kullanılabilir.

l Sakız kaplamada, en iyi kaplama genellikle sorbitol ve maltitol gibi diğer hidroksil bileşikleri ile kombinasyon halinde %40 Meso-Erythritol'dür.Meso-Erythritol, ksilitolden daha yüksek nem direnci, serin tat, daha iyi çiğnenebilirlik ve destek elde etmeye yardımcı olur.Meso-Erythritol ile kaplandığında %30 kristalleşme süresini kısaltmaya yardımcı olur.

 

7. Çikolata ve çikolatalı yiyecekler

l Meso-Erythritol, iyi termal stabilite ve düşük higroskopiklik ile karakterize edilir ve işlem süresini kısaltmak için 80℃'nin üzerindeki bir ortamda çalıştırılabilir.

l Meso-Erythritol içeren çikolata, geleneksel çikolatadan daha yüksek üretim sıcaklığına ihtiyaç duyduğundan, aroma üretimini teşvik eder.

l Meso-Erythritol, Çikolatadaki sakarozu kolayca değiştirebilir ve enerjiyi %34 oranında azaltabilir.Ayrıca çikolataya serin ve çürük olmayan bir tat verir.

l Meso-Erythritol'ün düşük higroskopikliği, çikolata yapımında buzlanmanın üstesinden gelmeye yardımcı olur

 

 

8. Fondan

l Meso-Erythritol, şekersiz fondan üretmek için kullanılabilen tüm poliollerin tek tatlandırıcısıdır.Sadece hoş ve serin bir tada sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda iyi tutarlılık ve iyi saklanabilirlik ile hoş bir görünüme sahiptir.

l Meso-Erythritol'den yapılan fondan, düşük kalıntı su içeriği ve su aktivitesi nedeniyle iyi bir stabiliteye sahiptir.Ürün kalorileri yaklaşık %65 oranında azaltır.

 

şirket tanıtımı

şirket tanıtımı

 

Shandong Fuyang Biotechnology Co., Ltd., biyo-fermantasyona yönelik mısır derin işlemede lider bir şirkettir.Mısır Nişastası üretiyoruz – yılda 700.000.00 ton;Modifiye Nişasta – yılda 100.000 ton;Sodyum Glukonat – yılda 200.000 ton.Şimdi şirket ISO22000, ISO9001, ISO14001, HACCP, Kosher, Helal sertifikaları, GDO'suz test, IP sertifikası vb.

Agave Akçaağaç Şurubu Düşük Glisemik İndeks Tatlandırıcı Doğal Eritritol Pişirme İçin Yedek 0

 

Ana Ürünler

 

Mısır Nişastası 700.000ton/yıl

 

Gıda sınıfı, teknoloji sınıfı

Modifiye Mısır Nişastası 100.000ton/yıl

 

 

 

 

oksitlenmiş nişasta

katinoik nişasta

Asit Modifiye Nişasta

Hidroksipropil Distark Fosfat

Çapraz bağlı nişasta vb.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İletişim bilgileri
SHANDONG FUYANG BIOTECHNOLOGY CO.,LTD

İlgili kişi: admine

Tel: +8613818067242

Sorgunuzu doğrudan bize gönderin (0 / 3000)